پیوندها


حوزه علمیه استان, اخبار مدیریت استان, تبلیغ, امور طلاب, منابع انسانی و پشتیبانی, موقوفات و منابع پایدار    شماره خبر: ٣٣٨٦٥٠     ١٤:١٣ - چهارشنبه ٦ فروردين ١٣٩٣ نسخه چاپي  ارسال به دوست


معاونان حوزه تشریح کردند

مهمترین اقدامات معاونت‌های مرکز مدیریت حوزه در سال 92  


وحدت‌آفرینی بین علمای اسلام، نقد اندیشه های تکفیری، گسترش مدارس امین و سفیران هدایت، تدوین آئین نامه شهریه، برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی، تدوین سند راهبردی پژوهش و نشریات علمی، پژوهشی ...

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه استان گلستان به نقل از خبرگزاری حوزه ؛ وحدت‌آفرینی بین علمای اسلام، نقد اندیشه های تکفیری، گسترش مدارس امین و سفیران هدایت، تدوین آئین نامه شهریه، برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی، تدوین  سند راهبردی پژوهش و نشریات علمی، پژوهشی ... بخشی مختصری از اقدامات یک ساله سه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در سال 92 است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، معاونت‌های مرکز مدیریت حوزه های علمیه در سال 92 با تدوین برنامه ریزی های مناسب و با تکیه بر  مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه و نظرات و پیشنهادات مراجع، اعضای شورای عالی و طلاب تحت مدیریت آیت‌الله حسینی بوشهری گام های عظیمی را در راستای انجام رسالت حوزه های علمیه، نظیر معرفی اسلام ناب و مذهب تشیع به دنیا، افزایش ارتباط با علمای جهان اسلام در راستای ارتقای وحدت، ارتقای فعالیت های تبلیغی و حضور برای نخستین بار در عرصه مجازی، تدوین آئین نامه هایی در راستای بهبود شرایط پرداخت شهریه، حفظ سلامت طلاب و ... برداشتند.

معاونین مرکز مدیریت حوزه های علمیه در واپسین روزهای سال 92 در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مهمترین اقدامات مدیریت تحت نظر خود را اعلام کردند.              

*معاونت بین الملل وحدت آفرینی را کلید زد

حجت الاسلام والمسلمین زمانی، معاون بین الملل حوزه  های علمیه با اشاره به این که این معاونت در سومین سال تاسیس موفق شد، اقدامات موثری را در راستای رسالت اصلی خود مبنی بر تدوین و برنامه ریزی برای حضور موفق حوزویان در عرصه های دینی، علمی، فرهنگی کشورهای جهان فراهم کند، اظهار داشت: یکی از مهم ترین رویکردهای این معاونت در سال92 اجرایی کردن مطالبات و رهنمودهای مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید پیرامون حضور جدی حوزه در عرصه بین الملل بود.

وی در ادامه با اشاره به مهم ترین اقدامات در سال 92، تصریح کرد: سفر جمعی از اساتید متخصص حوزه علمیه به واتکیان و برگزاری نشست علمی و هم اندیشی بین اسلام و مسیحیت، میزبانی گروه هایی از فرهیختگان کشور مصر و علمای شیعه و سنی کشورهای مختلف، برگزاری نشست های مختلف با علمای جهان مسیحیت در تهران، ایفای مسئولیت در کمیته علمی کنفرانس بیداری اسلامی و علمای امت؛ و شناسایی 700 نفر از علمای برجسته 60 کشور جهان و دعوت آن ها به کنفرانس بیداری اسلامی، بخشی از فعالیت های این معاونت بوده است.

معاون امور بین الملل حوزه، دعوت از دکتر تاج الدین الهلالی عالم برجسته وحدت طلب دانشگاه الازهر برای برگزاری کارگاه علمی در قم، تهران، سیستان بلوچستان و همدان با موضوع محبت اهلبیت(ع) از نگاه اهل سنت و نقد اندیشه های تکفیری را یکی دیگر از مهم ترین فعالیت های این معاونت برشمرد و گفت: راه اندازی آموزش مکالمه عربی برای برخی حوزویان، برگزاری چندین همایش پیرامون تحولات کشورهای جهان اسلام مانند بحرین، سوریه، مصر، آذربایجان و ... در حوزه علمیه قم از دیگر اقدامات این معاونت در سال 92 بود.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی یکی دیگر از مهم ترین اقدامات معاونت امور بین الملل حوزه را تالیف و آماده سازی چندین کتاب بین المللی برای نشر عنوان کرد و افزود: انتشار توضیح المسائل ویژه شیعیان خارج از کشور، معرفی حوزه های علمیه به جهانیان و زندگی نامه پرچمداران تبلیغ بین المللی در تاریخ علمای شیعه، از مهم ترین برنامه‌های این معاونت در سال 92 بود.

وی در پایان بر لزوم حضور روحانیت در عرصه های جهانی تاکید کرد و افزود: بر این اساس برنامه های مدونی برای نقش آفرینی حوزه در دنیا در سال آینده پیش بینی شده است.

* از تبلیغ در ورزشگاه تا حضور مبلغان در پارک های تهران

حجت الاسلام والمسلمین نبوی، معاون تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه های علمیه نیز به مهم ترین اقدامات این معاونت در سال 92 اشاره داشت و گفت: راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد، سفیران هدایت، ارائه مجوزهای شعبات جدید سفیران هدایت، تاسیس 47 شعبه سفیران هدایت در خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، راه اندازی سطح چهار رشته تخصصی تبلیغ، حضور در ورزشگاه ها، پاساژهای قم و پارک های تهران از مهم ترین اقدامات این معاونت در سال جاری بود.

وی تصریح کرد: فعالیت صدمبلغ در فضای مجازی، ارائه پیشنهادات برای رفع مشکلات کتب آموزشی آموزش و پرورش، تدوین جامع موضوعات دینی آموزش و پرورش، حضور طلاب در مدارس آموزش و پرورش، راه اندازی 428 مدرسه امین در 17 استان، آموزش 46 هزار معلم، انتشار 174شماره نشریه مبلغان و تولید نرم افزار آن از دیگر اقدامات مهم معاونت تبلیغ در سال 92 بود.

معاون تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه علمیه در پایان عملکرد این معاونت در سال 92 را موفقیت آمیز توصیف کرد و گفت: البته اقدامات بزرگ تری نیز در صورت حمایت مسئولان نظیر، تاسیس شبکه ماهواره ای حوزه انجام خواهد گرفت و در این زمینه خلا جدی مشاهده می شود.

*تشکیل پروند سلامت برای طلاب

حجت الاسلام والمسلمین ملکدار، معاون امور طلاب و دانش آموختگان حوزه های علمیه نیز در این گفت‌وگو علمکرد معاونت متبوع خود در سال جاری را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مجموعه مرکز مدیریت حوزه های علمیه از جمله معاوت امور طلاب و دانش آموختگان در سال 92، اقدامات خوبی داشتند و معاونت ما نیز تلاش رو به رشدی را در ستاد و استان ها داشت.

وی در ادامه به بیان مهم ترین اقدامات این معاونت در سال 92 اشاره کرد و ابراز داشت: تشکیل پرونده سلامت با مشارکت مرکز خدمات حوزه علمیه برای طلاب جدیدالورود، ارائه تسهیلات ویژه ازدواج به طلاب استان های محروم، تدوین آئین نامه شهریه، ارائه وام قرض الحسنه، تدوین آئین نامه بهداشت و سلامت، تدوین آئین نامه سازماندهی موسسات خدمات رفاهی و تدوین آئین نامه مشاوره حقوقی بخش های مهمی از اقدامات این معاونت در سال جاری بود.

معاون امور طلاب و دانش آموختگان حوزه تصریح کرد: همچنین راه اندازی کارت شناسایی هوشمند برای 25 هزار طلبه، فراهم کردن تحصیل غیرحضوری روحانیون شاغل در ادارات و نهادها، برگزاری نمایشگاه دستاوردهای این معاونت، طرح معافیت سربازی برای طلابی که در قالب طرح هجرت به 27 نهاد مربوطه خدمت کرده باشند، انعقاد تفاهم نامه با مرکز خدمات حوزه و نمایندگی ولی فقیه، راه اندازی کاروان های راهیان نور و تشکیل بانک جامع ایثارگران از دیگر اقدامات مهم این معاونت در طول سال 92 بود که ان شالله با برنامه ریزی های صورت گرفته شاهد ارتقای خدمات این معاونت به طلاب باشیم.

*اقدامات معاونت تهذیب

حجت الاسلام والمسلمین حسینخانی، معاون تهذیب حوزه های علمیه، نیز  نشر فرهنگ قرآن و عترت(ع) در حوزه های علمیه، ساماندهی امور فرهنگی مدارس و مراکز حوزوی، افزایش آگاهی های سیاسی و اجتماعی حوزویان، ارائه خدمات مشاوره ای به حوزویان، ارتقای سطح تربیتی و فرهنگی خانواده های طلاب، طراحی نظام جامع تربیتی حوزه و تولید و نشر محصولات تهذیبی، رقابت یک هزار طلبه در دوره پنجم مسابقات قرآن را از مهمترین اقدامات این معاونت در سال 92 برشمرد.

وی برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی «قرآن و نظام آموزشی حوزه» و «حوزه و هنر»، ششمین همایش دانش‌افزایی و هم‌افزایی معاونین تهذیب کشور، اجرای طرح مطالعاتی آثار شهید مطهری در 230 مدرسه علمیه کشور، نهادینه سازی فرهنگ قرآن و عترت، توجه ویژه به گسترش آموزه های تربیتی و اخلاقی، اجرای طرح «ضیافت ملکوت» تهیه بانك اطلاعات اساتيد اخلاق، تاسیس رشته مدیریت فرهنگی در مقطع سطح سه، طراحی نظام جامع تربیتی و تهذیبی، راه‌اندازی معاونت‌های تهذیب مدارس استان‌ها، تصویب آیین نامه تلبس و راه اندازی 20 هیات مذهبی در مهدیه و پردیسان را ازدیگر اقدامات این معاونت بیان کرد.

*بررسی اولویت های مدنظر رهبری در معاونت پژوهش

حجت الاسلام والمسلمین عماد نیز گفت:تحول حوزه در سال های اخیر چشمگیر بوده و این تحول، با هدایت گری حوزویان و تولید دانش دینی مبتنی بر کتاب و مقالات علمی بوده است.

وی افزود: گسترش حجم و تولید آثار در تالیف کتاب و مقالات علمی در سطح کمی و کیفی از مهمترین لوازمی است که حوزویان در سالهای اخیر رقم زده اند.

معاون پژوهش حوزه های علمیه، برگزاری پنجمین گردهمایی مدیران مسئول و سردبیران نشریات علمی حوزوی، سند راهبردی پژوهش در حال تدوین، تدوین سند تحول نشریات علمی، پژوهشی حوزه، شناسنامه دار شدن 370 کتابخانه مدارس علمیه، برپایی نمایشگاه تخصصی دستاوردهای معاونت پژوهش حوزه، برگزاری پانزدهمین دوره همایش کتاب سال حوزه، تشکیل کمیسیونی برای بررسی و اقدامات،  18 اولویت اصلی مدنظر  رهبر معظم انقلاب در عرصه پژوهش که  افتخاری برای  این معاونت است را از اقدامات خوب معاونت پژوهش  در سال 92 عنوان کرد.

*زمینه سازی برای پذیرش بیش از 17 هزار طلبه جدید

حجت الاسلام والمسلمین فرحانی معاون آموزش حوزه های علمیه با بیان این که امروز 33 مرکز تخصصی در حوزه های علمیه در سراسر کشور فعال است گفت: ظرفیت پذیرش مراکز تخصصی در سطح دو از 750 نفر به 1225 دانش پژوه و در مقطع سطح سه از 2 هزار نفر به 3 هزار نفرافزایش پیدا کرد؛ در گذشته شاهد فعالیت سه رشته مصوب در سطح دو بوده ایم و امروز  این رقم به هفت رسیده است، همچنین در سطح سه  20 رشته فعال بود که به 27 رشته ارتقا پیدا کرده اند.

وی زمینه سازی برای پذیرش بیش از 17 هزار طلبه جدیددر سال آینده،برگزاری  اولین هم‌اندیشی اساتید امتحانات شفاهی حوزه، اجرای نظام جدید آموزشی سطح یک حوزه ، اعزام اساتید به استان‌ها و شهرستان های سراسر کشور ، اجرای برنامه‌ای آزمایشی آموزش زبان در چند مدرسه علمیه، برگزاری دومین اجلاس مدیران استانی حوزه، برگزاری 300جلسه‌کارشناسی‌تحول در نظام آموزشی و... را از برنامه های معاونت آموزش در سال 92برشمرد.

آنچه مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت برش مختصری از ده ها اقدام و فعالیت معاونت‌های مرکز مدیریت حوزه در سال 92 بود که بی شک در سال 93 با همتی والا، روحیه ای جهادی و حمایت مسئولان، شاهد پویایی حوزه های علمیه در زمینه های مختلف مذهبی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ... و نقش آفرینی ویژه در عرصه بین الملل خواهیم بود.

*احیای موقوفات حوزه

حجت الاسلام والمسلمین محمد آبادی پیشه نیز با بیان برخی از فعالیت های  معاونت اداری مالی حوزه های علمیه به احیای موقوفات اشاره کرد و بیان داشت: موقوفات حوزوی از اصلی‌ترین پشتوانه‌های مالی حوزه به شمار می‌روند که باید نسبت به شناسایی و احیای آنها ، اقدامات گسترده‌ای صورت پذیرد.

وی افزود : در این راستا بیش از یک هزار و950 موقوفه حوزوی با 114 هزار رقبه شناسایی گردیده و از این تعداد 950 موقوفه با 29 هزار رقبه احیاء شده است.

وی برگزاری مسابقه کتابخوانی کارکنان مرکز مدیریت حوزه های علمیه، برگزاری نخستین نشست کمیته عالی موقوفات حوزوی در خوزستان،اقدام برای مسکن مهر کارکنان مرکز، برگزاری سومین گردهمایی آموزشی، توجیهی و تخصصی حسابداران مدیریت های استانی، ارائه خدمات رفاهی،بیمه ای وتسهیلات  و برگزاری دوره های ضمن خدمت کارکنان، ساخت وساز و تعمیر چندین مدرسه علمیه در سراسر کشور و...  را از اقدامات این معاونت در سال 92 برشمرد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اطلاعیه ها

لینک پذیرش حوزه های علمیه

کلیه حقوق برای پايگاه اطلاع رساني حوزه علميه استان گلستان محفوظ می‌باشد.
گرگان، کوی افسران، انتهای افسران چهارم، مدیریت حوزه علمیه استان گلستان
کدپستی: 17891 - 49198                Howzeh.g@Gmail.com