پیوندها


حوزه علمیه استان, موقوفات و منابع پایدار    شماره خبر: ٣٩٧٤٧٣     ١٠:٣٨ - دوشنبه ٩ بهمن ١٣٩٦ نسخه چاپي  ارسال به دوست


در امامزاده طیب (ع) قرن آباد صورت گرفت:

برگزاری همایش یاوران وقف حوزه های علمیه 


همایش یاوران وقف توسط مدیریت حوزه علمیه استان و با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان باحضور مبلغین هجرت و رابطین وقف مدارس علمیه استان در امامزاده طیب (ع) روستای قرن آباد گرگان برگزار شد.

به گزارش حوزه گلستان، در ابتدای این همایش مسئول امور موقوفات حوزوی استان ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه گفت: یکی از افتخارات حوزه های علمیه از آغاز غیبت کبری امام عصر (عج) تاکنون با همه فراز و نشیب‌ها، محدودیت ها و تنگناها، استقلال و عدم وابستگی حوزه های علمیه از حکومت های همه دوران ها بوده است.

حجت الاسلام مرتضی صیدانلو در ادامه افزود: این افتخار به سبب اتکای حوزه های علمیه بر موقوفات و وجوهات شرعی خیرین نیک اندیش بوده است.

وی خاطر نشان کرد: بخش مهمی از دستاوردهای علمی، تربیتی و اجتماعی حوزه های علمیه مدیون کمک های مالی مومنین و خیرینی بوده که با درک مسئولیت حساس و خطیر حوزه های علمیه پا به عرصه عمل گذاشتند و علاوه بر ساخت مدارس علمیه در استان، موقوفاتی را برای هزینه های علمی، تربیتی و تهذیبی طلاب علوم دینی درنظر گرفته اند و این صدقه جاریه را صدها سال به عنوان یک میراث گرانبها برای حوزه های علمیه و باقیات الصالحات برای خود به جای گذاشتند.  

مسئول امور موقوفات حوزوی استان گفت: یکی از روش های نوین در ترویج فرهنگ وقف ایجاد انجمن وقف حوزه های علمیه است و علما و روحانیون می توانند بیشترین اثرگذاری را در این عرصه داشته باشند.

وی در پایان سخنان خود خواستار شد: مبلغین و یاوران وقف حوزه های علمیه با همت جدی و تلاش بیشتر در راستای ترویج فرهنگ وقف برای حوزه های علمیه اقدام کنند تا از این طریق زمینه ساز استقلال و حریت حوزه های علمیه باشیم.

در ادامه مدیر حوزه علمیه استان گلستان سخنان خود را با قرائت آیه «الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا ۖوَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ أَمَلًا» (کهف/46) آغاز کرد و ضمن تبریک به مناسبت نزدیک شدن به ایام مبارک دهه فجر گفت: بار اصلی تبلیغاتی دهه فجر بر دوش روحانیون است. مهم ترین پیوند وقف با دهه فجر وقف نمودن خودمان برای این انقلاب و نظام است.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی ادامه داد: اولین واقف در تاریخ، وجود نازنین پیغمبر اسلام (ص) بوده است. آن حضرت در سال سوم هجرت، یعنی پس از جنگ اُحد هفت بوستان و مزرعه آباد را به نام «بستان السبعه» که به ایشان هدیه شده بود، وقف کردند.

وی در ادامه گفت: اسلام در کنار توجه به مسائل فرهنگی و معنوی از بعد اقتصادی هرگز غفلت نکرده و ساز و کار بسیار پیشرفته و موثری را در کنار مسائل فرهنگی و معنوی قرار داده که یکی از آنها وقف است. این نشان دهنده این است که هر چه زمان جلوتر می رود اهمیت و ضرورت امور اقتصادی در مسائل فرهنگی و معنوی روشن تر می شود.

مدیر حوزه علمیه استان گلستان تصریح کرد: مهم تر از احیای موقوفات احیاء وقف است. نباید از احیاء وقف غفلت کنیم. وقف نتیجه بینش قوی و گسترده اسلام است.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی خاطر نشان کرد: غفلت از وقف به چارچوب این مکتب آسیب می زند. باید همانطور که به نماز، روزه و احکام دین می پردازیم به احیای فرهنگ وقف نیز بپردازیم.

مدیر حوزه علمیه استان گلستان گفت: احیای میراث مکتوب حوزه های علمیه و ترویج فرهنگ وقف در این مسیر بسیار مهم است چرا که تکیه حوزه های علمیه به همین میراث مکتوب است.

وی در پایان خواستار شد: برنامه هایی برای احیای نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، خطبه غدیر و خطبه فدکیه امری ضروری است و ثمرات آن هم به مردم رسانده خواهد شد.

در خاتمه مراسم، پس از اقامه نماز ظهر و عصر، بقعه متبرکه امامزاده طیب (ع) روستای قرن آباد گرگان غبارروبی و عطر افشانی شد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اطلاعیه ها

لینک پذیرش حوزه های علمیه

کلیه حقوق برای پايگاه اطلاع رساني حوزه علميه استان گلستان محفوظ می‌باشد.
گرگان، کوی افسران، انتهای افسران چهارم، مدیریت حوزه علمیه استان گلستان
کدپستی: 17891 - 49198                Howzeh.g@Gmail.com