پیوندهاحوزه علمیه استان, اخبار مدیریت استان, امور طلاب    شماره خبر: ٣٤٤٤٧١     ٠٧:٣٢ - يکشنبه ١ تير ١٣٩٣ نسخه چاپي  ارسال به دوست


طرح "کفیل" عملیاتی می گردد؛

سنوات تبلیغی طلاب به جای دوره خدمت ضرورت 


بر اساس مصوبه 232 شورای عالی حوزه‌های علمیه و با موافقت ستاد کل نیروهای مسلح، طلاب و فضلایی که‌ از 24 اردیبهشت ماه 1374 به بعد، به مأموریت‌های فرهنگی، تبلیغی و تدریسی اعزام شده اند، می‌توانند مدارک خود را به اداره مشمولین معاونت امور طلاب و دانش‌آموختگان حوزه های علمیه تحویل داده تا پس از بررسی‌های لازم، در قالب طرح "کفیل" نسبت به احتساب دوره خدمت ضرورت اقدام و کارت پایان خدمت برای آنان صادر گردد.

سازمان ها و نهادهای دارای مجوز؛

طلاب و فضلای متقاضی استفاده از طرح "کفیل" می بایست مأموریت خود را در سازمان‌ها و نهاد‌های دارای مجوز از ستاد کل نیروهای مسلح شامل مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه (طرح هجرت و امور اساتید)، دفتر تبلیغات اسلامی، نمایندگی مقام معظم رهبری در وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، سازمان های عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح(آجا، ناجا، وزارت دفاع)، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، بنیاد فرهنگی مهدی موعود‌(عج)، ستاد احیای زکات، مجمع جهانی اهل‌بیت‌(علیهم السلام)، سازمان اوقاف و امور خیریه، مؤسسه آینده روشن (مهدویت)، دادگاه ویژه روحانیت، سازمان تبلیغات اسلامی، ستاد اقامه نماز، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسجد مسجد مقدس جمکران گذارانده باشند.

شرایط استفاده از طرح؛

دارا بودن کد فعال در مرکز مدیریت حوزه‌، قبولی سطح یک «کتبی و شفاهی»، گذراندن دوره آموزش نظامی و داشتن برگ سبز دوره تکمیلی آموزش نظامی و نیز ارائه گزارش انجام ماموریت‌ فرهنگی، تبلیغی، تدریسی که در هر نوبت کمتر از سه ماه مستمر نباشد با تایید عالی‌ترین مقام مسؤول سازمان و یا نهاد، از شرایط اصلی استفاده از این طرح اعلام شده است.

بر اساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح هزینه آموزش نظامی مشمولین امریه (حتی افرادی که برگه سبز دارند) از ابتدای سال 1393 بر عهده دستگاه بکار گیرنده گذاشته شده، که پرداخت آن بر عهده فرد متقاضی می‌باشد و مبلغ آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

مدّت مأموریت؛

مدّت فعالیت‌های تبلیغی و فرهنگی می‌بایست دو برابر مدّت خدمت فعلی باشد. در حال حاضر بر اساس مصوبات ستاد کل نیروهای مسلح، مدّت خدمت سربازی با احتساب آموزش نظامی در مراکز غیرنظامی به مدّت 24 ماه و در مراکز نظامی 21 ماه می باشد و به طور مثال اگر طلبه‌ای در مراکز غیرنظامی سابقه فعالیت داشته است باید 48 ماه و در مراکز نظامی 42 ماه، مدرک انجام مأموریت ارائه نماید.

البته در صورتی که مدّت مأموریت برابر با مدّت خدمت وظیفه عمومی نباشد، فرد متقاضی می تواند به یکی از مراکز دارای مجوز، مراجعه و در صورت اعلام نیاز، مابقی خدمت خود را بر اساس مقرارت نیروهای مسلح سپری کرده و پس از اتمام، نسبت به صدور کارت پایان خدمت اقدام خواهد شد.

محاسبه کسر خدمت

همچنین مدّت فعالیت در پایگاه‌های بسیج و گذراندن دوره آموزش نظامی، با ارائه مدرک معتبر، طبق مقررات از دوران خدمت سربازی کسر می‌گردد.

طلابی که مشمول طرح نمی شوند

بر اساس اعلام اداره مشمولین حوزه، طلابی که دارای معافیت دائم اعم از کفالت، پزشکی، ایثارگری، سه برادری و... هستند، طلاب متولد قبل از سال 1354 که شامل عفو مقام معظم رهبری شده‌اند و طلابی که در حال حاضر به طرح پایان خدمت اعزام و مشغول خدمت هستند، نمی توانند در این طرح شرکت کنند.

مدارک و نحوه ثبت نام

طلاب و فضلای متقاضی شرکت در طرح "کفیل" می توانند مدارک خود را شامل کپی تمام صفحات شناسنامه 3 سری، کپی کارت ملی 3سری، آخرین مدرک تحصیلی یا برگ ارزیابی، سه قطعه عکس 4*3 معمم و شش قطعه عکس نظامی «با لباس خاکی» زمینه سفید، کارت گروه خون و یا کپی کارت گروه خونی و همچنین گزارش انجام ماموریت‌ فرهنگی، تبلیغی، تدریسی خود را به اداره مشمولین حوزه های علمیه به نشانی قم، خیابان معلم، معلم 12، پلاک 14 تحویل دهند تا این اداره پس از اخذ گزارشات لازم مبنی بر فعالیت فرد متقاضی بر اساس محورهای اعلام شده، مراتب را در کمیته‌ای بررسی و نتیجه را به وی اعلام ‌نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های تماس: 37732914، 37745248-025 داخلی (126) اداره امور مشمولین حوزه های علمیه تماس حاصل نمایند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق برای پايگاه اطلاع رساني حوزه علميه استان گلستان محفوظ می‌باشد.
گرگان، کوی افسران، ابتدای افسران چهار، مدیریت حوزه علمیه استان گلستان
کدپستی: 53861 - 49199                Howzeh.g@Gmail.com