پیوندهاحوزه علمیه استان, اخبار مدیریت استان    شماره خبر: ٤٠٦٣٠١     ٠٨:٠٤ - چهارشنبه ١٤ فروردين ١٣٩٨ نسخه چاپي  ارسال به دوست


مدیر حوزه علمیه استان گلستان:

حوزه و روحانیت تا حل مشکلات مردم سیل زده در کنار آنان خواهند بود  


مدیر حوزه علمیه گلستان با تاکید بر این که حوزه و روحانیت از همان ساعات اولیه وقوع سیل به یاری مردم سیل زده شتافتند و بصورت جهادی در منطقه حضور یافتند، گفت: فعالیت و کمک رسانی جهادی روحانیون به سیل زدگان همچنان ادامه دارد و حوزه و روحانیت تا حل مشکلات مردم سیل زده، در کنار آنان خواهند بود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در گلستان، با اشاره به وضعیت مدارس علمیه مناطق سیل‌زده و حضور روحانیون در عرصه خدمات‌رسانی به مردم اظهار داشت:  حمایت‌های حوزه‌های علمیه و کمک‌رسانی به سیل زدگان ابعاد مختلفی دارد و  اولین کار ما، در روز اول عید با اینکه دوستان همه در تعطیلی بودند، فراخوان زدیم و با حضور مدیران نهادهای حوزوی جلسه‌ای برگزار کردیم که شامل مرکز بزرگ اسلامی گرگان، المصطفی، حوزه‌های برادران و خواهران، سازمان تبلیغات و دفتر نمایندگی ولی‌فقیه می‌شود و این نشست مصوباتی  داشت.

مدیر حوزه علمیه گلستان افزود: مصوبه اول  نشست این بود که عزیزان روحانی که توانایی و آمادگی دارند، علی‌رغم تعطیلات عید نوروز، شناسایی شوند و برای اعزام به مناطق سیل زده هماهنگی ها انجام شود؛ مصوبه دوم این بود که شماره‌حسابیجهت جمع‌آوری کمک‌های نقدی حوزویان تعیین شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی خاطرنشان کرد: مصوبه سوم این بود که مدیران نهادهای حوزوی در مناطق آسیب‌دیده و سیل‌زده حضور فعال و فیزیکی پیدا کنند و بحمدالله در روز دوم عید این اتفاق افتاد؛ یعنی تعداد تقریباً حدوداً 20 نفر اول مبلغانی که آمادگی داشتند از مجموعه طرح هجرت و طرح بینات به مناطق مختلف آسیب‌دیده اعزام شدند.

وی گفت: در مسئله اعلام شماره حساب هم با توجه به اینکه در مناطق دیگر این مشکلات به وجود آمده بود مثل کرمانشاه که حساب‌های متعددی بود، تصمیم بر این شد همین حسابی که مرکز خدمات دارد اعلام شود و با توجه به اینکه وظیفه اصلی مرکز خدمات هم پخش کمک‌رسانی است، قرار شد همین حساب را اعلام کنیم تا از طریق مرکز خدمات این کمک‌ها اتفاق بیفتد.

مدیر حوزه علمیه استان گلستان افزود: جلسه بعدی در روز یکشنبه چهارم فروردین‌ماه با حضور نهادهای حوزوی برگزار شد و جلسه دوم  نیز با حضور  دستگاه‌های حوزوی، نماینده هیئت‌های مذهبی، نماینده آستان قدس رضوی و نماینده رسانه‌ها برگزار شد.

وی تصریح کرد: در این جلسه کمیته های مختلف تشکیل شد، یعنی نتیجه تحقیقات میدانی این شد که کمیته تبلیغ متشکل از سه دستگاه حوزه‌های علمیه برادران، دفتر تبلیغات و حوزه خواهران تشکیل و مقرر شد که جلسات این کمیته برنامه‌ریزی و مدیریت شود و مناطق جدید شناسایی و دوستان مبلغ جدیدتر اضافه شوند که به‌مرور زمان دوستان زیادی حتی از استان‌های هم‌جوار اعلام آمادگی کردند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی ادامه داد: همچنین یک کمیته مربوط به رسانه تشکیل شد که مسائل خبری را پوشش بدهند و بتوانند در این بخش هم کارهایی انجام دهند.

وی گفت: اداره اوقاف هم موظف شد مباحث تأمین و طبخ غذا برای سیل زدگان را عهده‌دار شود و حمایت‌ها و کمک‌های مردمی، از طریق حوزه‌ها، درواقع از کانال اداره کل اوقاف انجام شود.

مدیر حوزه علمیه استان گلستان افزود: حمایت‌های نقدی را به عهدهٔ مسئول مرکز خدمات قراردادیم که آنالیز و بررسی کند، البته مصوبه ما این بود که کمک‌های نقدی که از طریق شماره حساب اعلامی مرکز خدمات انجام می‌گیرد، در اختیار استان قرار داده شود و با مصوبات و تصمیم شورای نهادهای حوزوی هزینه شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی ادامه داد: صبح روز یکشنبه چهارم فروردین‌ماه به همراه بعضی از دوستان وارد منطقه آق‌قلا شدیم، وضع طوری بود که با ماشین‌های عادی هم نمی‌توانستیم برویم، چرا که آب وارد ماشین ها شده بود، لذا با سختی خود را به منطقه رسانده و  از نزدیک با عزیزان و دوستان که اکثرشان روحانیون اهل تسنن بودند دیداری داشتیم و از نزدیک با مسائل و مشکلات آشنا شدیم.

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه ستاد بحران استان از آن هماهنگی‌های لازم برخورد دار نبود و مشکلات متعددی از این ناحیه متوجه مردم آسیب‌دیده شده بود و شاید هم بخشی از آن مربوط به موازی کاری بود، اما در بخش فرهنگی و حوزوی و روحانیت بسیار هماهنگ متمرکز و فراگیر اقدامات بسیار خوبی اتفاق افتاد و درواقع از گنبد که شرق استان هست که آسیب آغاز شد و به منطقه آق‌قلا و گمیشان و خواجه نفس منتقل شد، تمام این مناطق روحانیون متعدد وارد عرصه کمک‌رسانی شدند.

مدیر حوزه علمیه استان گلستان اظهار کرد: مردم سیل زده در بخش مسائل معنوی و روحی و روانی نیاز به حمایت‌ و التیام روحی روانی داشتند و حتی در بخش کمک‌های فیزیکی، توزیع غذا، تخلیه خانه‌ها از آب و گل و لای، گروه‌های جهادی روحانیون وارد عمل شدند شدند و به معنای واقعی جهادی  و بدون توقع و با تمام توان و تلاش برای کاهش مشکلات مردم تلاش کردند.

وی گفت: برای اردوگاه‌های محل اسکان سیل زدگان در بخش‌های مختلف استان نیز روحانی مشخص شد و روحانیون در کنار مردم‌ زندگی می‌کنند و علاوه بر مسائل و نیازهای مادی، به امورات معنوی‌ و روحی روانی آنان رسیدگی می‌کنند.

مدیر حوزه علمیه گلستان با تاکید بر این که  حوزه و روحانیت از همان ساعات اولیه وقوع سیل به یاری مردم سیل زده شتافتند و بصورت جهادی در منطقه حضور یافتند، تاکید کرد: فعالیت و کمک رسانی جهادی روحانیون به سیل زدگان همچنان ادامه دارد و حوزه و روحانیت تا حل مشکلات مردم سیل زده، در کنار آنان خواهد بود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی در پایان از حمایت های آیت الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور در عرصه کمک رسانی حوزه و روحانیت استان به سیل زدگان قدردانی کرد و گفت: حوزویان سراسر کشور می توانند کمک های نقدی خود به مردم سیل زده را از طریق شماره حسابی که مرکز خدمات حوزه اعلام کرده است، ارسال کنند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق برای پايگاه اطلاع رساني حوزه علميه استان گلستان محفوظ می‌باشد.
گرگان، کوی افسران، ابتدای افسران چهار، مدیریت حوزه علمیه استان گلستان
کدپستی: 53861 - 49199                Howzeh.g@Gmail.com