پیوندهاحوزه علمیه استان, اخبار مدیریت استان    شماره خبر: ٤١٠٧٢٥     ١٣:٠٣ - چهارشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٨ نسخه چاپي  ارسال به دوست


آیت الله جواد فاضل لنکرانی در اختتامیه چهارمین جشنواره استانی علامه حلی:

دوران، دوران شکوفایی حوزه های علمیه است 


آیت الله جواد فاضل لنکرانی در اختتامیه چهارمین جشنواره استانی علامه حلی که در مدرسه علمیه امام خمینی (ره) گرگان با حضور علما، روحانیون، اساتید و طلاب حوزه های علمیه استان برگزار شد گفت: دوران، دوران شکوفایی حوزه های علمیه است. اگر تاریخ حوزه های علمیه را بررسی کنیم هیچ زمانی در تاریخ برای حوزه های علمیه مانند زمانی که در آن حضور داریم سراغ نداریم.

به گزارش حوزه گلستان، آیت الله جواد فاضل لنکرانی در اختتامیه چهارمین جشنواره استانی علامه حلی با ذکر حدیث شریفی از امیرالمومنین (ع) گفت: امیرالمومنین (ع) می فرماید: إِنَّمَا اَلْعَالِمُ مَنْ دَعَاهُ عِلْمُهُ إِلَى اَلْوَرَعِ وَ اَلتُّقَى وَ اَلزُّهْدِ فِي عَالَمِ اَلْفَنَاءِ وَ اَلتَّوَلُّهِ بِجَنَّةِ اَلْمَأْوَى. عالم کسی است که علمش او را دعوت به ورع می کند. انسانی که حقیقت علم را چشیده باشد توجهی به دنیا ندارد. کسی که دنباطلب باشد ارزش علم را درک نکرده است.

وی در ادامه افزود: آیات و روایات را باید به شکل یک منظومه دید. در مباحث علمی با یک یا دو روایت نمیتوان مساله را تمام کرد باید همه آیات و روایات را به صورت جمعی دید تابتوان نتیجه درستی از آنها گرفت.

آیت الله جواد فاضل لنکرانی با اشاره به آیه شریفه: هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ (زمر39) تصریح کرد: آیا ممکن است عالم با غیر عالم مساوی باشد؟ عالم همه چیز دارد، علم انسان را در برابر مردم مسئول میکند.

وی خاطر نشان کرد: حضور شما در حوزه های علمیه برای کسب علوم دینی از عنایات خاص خداوند بوده است که قابل قیاس با دیگر عنایات خداوند نیست.

آیت الله جواد فاضل لنکرانی گفت: عالمان واقعی دنبال ابراز کرامت از خود نیستند. به زندگی امام خمینی (ره) از طلبگی تا مقام رهبری و مرجعیت نگاه کنید ببینید کوچکترین اشاره ای که مؤید این مطلب باشد نخواهید دید.

وی به طلاب توصیه کرد: به دنبال حقیقت بروید، حقیقت در علم است، حقیقت در فهم کتاب خداست، حقیقت در فهم سنت پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (علیهم السلام) است.

آیت الله جواد فاضل لنکرانی گفت: دوران، دوران شکوفایی حوزه های علمیه است. اگر تاریخ حوزه های علمیه را بررسی کنیم هیچ زمانی در تاریخ برای حوزه های علمیه مانند زمانی که در آن حضور داریم سراغ نداریم.

آیت الله جواد فاضل لنکرانی نشان کرد: نخستین مورد که زمان حاضر را از گذشته متمایز می کند این است که در گذشته علمای ما با مشکلات بسیار زیادی روبرو بودند اما در حال حاضر در کشور ما مانعی برای تلاش در زمینه تحصیل علم وجود ندارد.

وی ادامه داد: دومین مورد گسترش ابعاد علمی حوزه های علمیه است. بعد از انقلاب روزی نیست که ما بایک مساله فقهی روبرو نبوده باشیم.

وی افزود: حال وظیفه ما در این دوران چیست؟ ما اگر زمانه خود را نشناسیم نمیتوانیم آن از مصادیق عالمی باشیم که خداوند انتظار دارد.

آیت الله جواد فاضل لنکرانی گفت: فکر نکنید امروز مجال برای تحقیق و پژوهش کم است. اتفاقا مجال برای تحقیق در علوم حوزوی بسیار گسترده شده است. باید از این زمان به خوبی استفاده کرد.

وی در پایان متذکر شد: امروز در حوزه های علمیه کتب بسیار زیادی در زمینه های مختلف به چند زبان منتشر شده است که نشان از فعالیت های بسیار مهم حوزه در مسائل روز دنیا دارد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق برای پايگاه اطلاع رساني حوزه علميه استان گلستان محفوظ می‌باشد.
گرگان، کوی افسران، ابتدای افسران چهار، مدیریت حوزه علمیه استان گلستان
کدپستی: 53861 - 49199                Howzeh.g@Gmail.com