پیوندهاحوزه علمیه استان, پژوهش    شماره خبر: ٣٨٦٥٠٤     ١٢:٣٨ - دوشنبه ٢٢ آذر ١٣٩٥ نسخه چاپي  ارسال به دوست


به مناسبت هفته پژوهش صورت گرفت:

دیدار با آیت الله نورمفیدی و آیت الله میبدی (دامت برکاتهم) 


به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش جمعی از معاونین پژوهش مدارس علمیه استان، اساتید و کادر مدیریتی پژوهش استان با آیت الله نورمفیدی، نماینده ولی فقیه در استان و رییس شورای حوزه علمیه استان و آیت الله میبدی، نایب رییس شورای حوزه علمیه استان دیدار کردند.

به گزارش حوزه گلستان، حجت الاسلام عباسعلی رضایی گفت: با فرا رسیدن هفته پژوهش و به همت معاونت پژوهش مدیریت حوزه علمیه استان، جمعی از کادر مدیریت حوزه استان ، اساتید و معاونین پژوهش مدارس علمیه استان با آیت الله نورمفیدی و آیت الله میبدی دیدار کردند.

وی گفت: در این دو دیدار علاوه بر ارائه گزارش از عملکرد و برنامه های معاونت پژوهش در سال جاری، رهنمودها و توصیه های این دو بزرگوار جهت استفاده در چشم انداز پژوهشی استان نیز استفاده شد.

سرپرست معاونت پژوهش استان افزود: طرح تشکیل هسته پژوهشی، اقدامات انجام شده برای برگزاری دومین جشنواره استانی علامه حلی، از جمله برنامه های انجام شده و در دست اجرایی بود که گزارش آنها تقدیم شد.

بخش از سخنان آیت الله نورمفیدی در این دیدار

آیت الله نور مفیدی در این دیدار گفت: وجود برنامه های پژوهشی در حوزه علمیه را امری مبارک می دانم، زیرا طلاب علوم دینی می توانند در کنار درس و بحث از همان ابتدا با این امر مبارک آشنا شوند.

نماینده ولی فقیه در استان تحقیق و پژوهش را داری دو فائده مهم دانست و گفت: اولین فائده مهم تحقیق و پژوهش این است که طلبه ها را از خامی به پختگی و از تابع بودن به اجتهاد سوق می دهد؛ زیرا اکتفا به کتاب روح اجتهاد را تربیت نمی کند.

رییس شورای حوزه علمیه استان در ادامه با اشاره به حرکت زمان و اینکه زمان متوقف نیست، افزود: دومین فائده مهم تحقیق و پژوهش این است که نقش روحانیت را در امتداد زمان مشخص می کند، زیرا با گذر زمان اندیشه ها تغییر می کند و وظیفه روحانیت نیز همین است که متناسب با زمان و گذر زمان و بر اساس موازین اسلامی پاسخگوی افکار زمانه خود باشند.

امام جمعه شهرستان گرگان در ادامه گفت: مجتهد کسی است که بتواند مشکلات زمانه خودش را با تکیه بر اجتهاد حل کند.

بخشی از سخنان آیت الله میبدی در این دیدار

آیت الله میبدی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت: باید چنین نشست ها و ارتباط هایی وجود داشته باشد تا بتوانیم با افکار هم آشناییت پیدا کنیم.

نایب رییس شورای حوزه علمیه استان خطاب به مهمانان خود گفت: کار شما کار بسیار مهمی است و اهمیت آن با توجه به زمانه ای است که در آن قرار دارید.

مسئول مدرسه علمیه رضویه گرگان افزود: مجموعه روحانیت در گذشته از حیث تشریفات، ساده اداره می شد ولی در زمانه ای که در آن هستیم باید یک نظام جامع و با نظم دقیق وجود داشته باشد تا بتواند آنچه مهم است را به انجام برساند.

آیت الله میبدیضمن تبرک به کلام امیرالمومنین مبنی بر «اوصيکم بتقوي الله و نظم امرکم (نهج البلاغه/ نامه 47 )»، گفت: آنچه من به همه مسئولین و طلبه ها سفارش می کنم وجود نظم در همه کارها است.

ایشان در ادامه گفتند: نظم باید جزء سرشت طلبه ها قرار بگیرد و چون انسان خود را مختار می بیند باید مسئله نظم را در کارهای فردی و اجتماعی خود پیاده کند.

نایب رییس شورای حوزه علمیه استان افزود: جامعه اگر تعادل نداشته باشد به مرگ کشیده می شود و عدم تعادل در نتیجه عدم نظم و عدل است.

آیت الله میبدی گفت: معاونین پژهش باید ساده و توانا باشند و به مدرسه علمیه به عنوان یک خانواده ای که می تواند یک کل را سامان دهد توجه کنند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اطلاعیه ها

کلیه حقوق برای پايگاه اطلاع رساني حوزه علميه استان گلستان محفوظ می‌باشد.
گرگان، کوی افسران، ابتدای افسران چهار، مدیریت حوزه علمیه استان گلستان
کدپستی: 53861 - 49199                Howzeh.g@Gmail.com